Istnieje setki sposobów na zarabianie na własnej stronie www, który jest najlepszy dla Ciebie?Dzisiaj będzie krótko i rzeczowo. Jeśli jeszcze nie posiadasz swojej strony, to polecam Ci zapoznanie się z artykułami z serii #NieruchomosciXXIwieku

Aby określić co jest wadą a co zaletą, musimy najpierw zastanowić się, co jest naszym celem w tworzeniu strony. Poniższe porównanie będzie przeprowadzone głównie z mojego celu, jakim jest dochód pasywny.

Skupię się na 6 najpopularniejszych metodach monetyzacji bloga:

– własne produkty

– programy partnerskie

– reklamy AdSense / inne

– usługi

– treści sponsorowane

– promowanie innych firm/organizacji/produktów.

 

1. Własne produkty.

Może to być książka, kurs, koszulka… cokolwiek. Wymaga od nas dużo pracy, jednak jeśli wykonamy tę pracę dobrze to efekty powinno być zadowalające. Jest to dość dobry sposób z punktu widzenia dochodu pasywnego, gdyż za jednorazowo wykonaną pracę będziemy generować przychody przez długi czas, jednak zazwyczaj będziemy zmuszeni poświęcać czas na promocję czy inne sprawy związane ze sprzedażą, dlatego dochodów z tego typu przedsięwzięć nie można nazwać w pełni pasywnymi. Minusem tego podejścia są warunki jakie musimy spełnić, by zająć się tą branżą. Koszty wydania książki (Bo tak aby dobrze zarobić na książce, trzeba ją samemu wydać, odsyłam tutaj do wywiadu Michała Szafrańskiego z Radosławem Kotarskim link) czy stworzenia kursu są wielotysięczne oraz zabierają sporo czasu. Jest to droga dla ludzi z dużą wiedzą i determinacją, jednak potencjalne profity są bardzo zachęcające.

2. Programy partnerskie

Sposób stosunkowo szybki, łatwy i przyjemny. Według niektórych to droga na skróty ( teoretycznie lepiej budować własne produkty ), jednak w wielu branżach jest to praktycznie nie możliwe, lub wiązałoby się z gigantycznymi inwestycjami. Na programach partnerskim zazwyczaj zarabiamy od 5 do ok. 30%. Choć zdarzali się tacy, którzy oferowali 100% ceny produktu, za polecenie go, ale to temat na inny wpis. Programy partnerskie doskonale sprawdzają się w branży finansowej – tam zyski za zdobycie klienta dla Banku czy innej instytucji mogą sięgać nawet kilkaset złotych. Główną zaletą programów partnerskich jest prostota ich wdrożenia – może się to nawet ograniczać do wklejenia linków na stronę. Zyski z programów partnerskim przy odpowiednim działaniu mogą być także w dużym stopniu pasywne. Wadą korzystania z tego typu programów jest jednak stosunkowo mały udział w zyskach ze sprzedaży.

3. AdSense

To mój ulubiony sposób monetyzacji stron internetowych. Łączy on niskie bariery wejścia (koszt stworzenia własnej strony internetowej może zamknąć się nawet w kilkudziesięciu złotych. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: Najłatwiejszy z trudnych sposobów zarabiania w sieci.   ) z dużymi przychodami które jest w stanie wygenerować. O tym z kolei pisałem w tym wpisie. Przy tworzeniu odpowiednich treści i dobrej promocji (opartej zazwyczaj na dobrym pozycjonowaniu) dochody z reklam będą wpływały do nas przez długi, długi czas po publikacji artykułu.

4. Usługi

Po wytworzeniu własnej marki która jest rozpoznawalna w internecie oferowanie własnych usług staje się bardzo opłacalnym biznesem. Mimo, że często wielu ludzi posiada podobną wiedzę do nas, to czytelnicy naszej strony często potrafią zapłacić kilkukrotnie wyższą stawkę, by otrzymać poradę od “tego gościa z bloga”. Wykorzystanie własnej marki do kreowania przychodów potrafi być bardzo dochodowe, jednak jego wadą jest to, że zamieniamy swój czas – który przecież jest ograniczony – na pieniądze. Moglibyśmy w tym czasie zbudować system, który raz stworzony generuje pieniądze przez długi czas. Możemy jednak nasze usługi przekształcić w produkt – książkę lub kurs – przez który będziemy mogli dostarczać naszą wiedzę nieskończonej ilości ludzi, bez inwestowania dodatkowego czasu.

5. Treści sponsorowane

To równie popularny sposób zarabiania w internecie. Jeśli posiadamy już poczytną stronę mogą zgłosić się do nas firmy, które chciałyby zostać opisane na naszej stronie (możemy takie oferty również znaleźć samemu w serwisach typu WhitePress ) Zazwyczaj takie artykuły są płatne jednorazowo, dlatego nie zapewnią nam stałego dochodu a jedynie jednorazowy zastrzyk gotówki. Dlatego, jeśli nie chcemy tworzyć własnych produktów, czy czerpać przychodów z reklam, dobrą alternatywą dla tworzenia treści sponsorowanych będą programy partnerskie. dzięki którym możemy zarabiać przez długi czas.

6. promowanie innych firm/organizacji/produktów.

Ta metoda łączy się z poprzednią, czyli treściami sponsorowanymi, jednak w tym przypadku jest to głębsza współpraca. Bardzo często korzystają z niej twórcy youtube. Więcej o tym, jak więcej zarabiać na swoim kanale youtube przeczytasz w Jak zwiększyć zarobki nawet 10-krotnie O Często współpraca ta polega na polecaniu danego produktu w każdym/prawie każdym wpisie czy filmie. Zarobki z tego tytułu nie ograniczają się do pojedynczej wpłaty, jednak cały czas są uzależnione od naszej pracy.

Jaka jest więc najlepsza metoda na monetyzację bloga? – Połączenie kilku opisanych powyżej. Z mojej perspektywy najlepsze są te które dostarczają wartość użytkownikom i pozwalają nam przy tym generować dochody pasywne.

Łukasz Sendecki

Łukasz Sendecki