Rynek reklam w internecie to wielomiliardowy biznes, w samej Polsce w 2017r. wydatki na tę branżę wyniosły ponad 1,3mld zł, dlatego zachęcam Cię, by część z tej kwoty, która co roku zwiększa się średnio o 10%, popłynęła także do twojego portfela. Ponieważ rynek rozwija się dynamicznie i inwestowane w niego są coraz większe pieniądze, powstało wiele programów i systemów do zarabiania na reklamach. Jednak mimo wielu zawirowań, zwycięzca (w 99% przypadków) może być tylko jeden – Google AdSense.

Dlaczego AdSense?

Główny powód – zarobki. Tu AdSense, mimo oferowania zauważalnie niższych stawek niż w poprzednich latach – nadal jest niekwestionowanym liderem. Drugim, równie ważnym powodem jest prostota wdrożenia oraz łatwość obsługi. Aby wdrożyć AdSense, wystarczy zweryfikować swoje konto (Google w tym celu wysyła do nas list z unikalnym kodem, który następnie musimy wpisać na ich stronie), następnie wystarczy już tylko wybranie rodzaju reklamy i wygenerowanie kodu a następnie wklejenie go na stronie – to koniec procesu wdrażania reklam. Jeśli nasze miejsce w sieci odwiedza sporo osób a do tego reklamy są umieszczone w odpowiednim miejscu (więcej o odpowiednim umiejscowieniu reklam już wkrótce) to na nasze konto po niedługim czasie popłynie przelew. Minimalna wypłata to 300zł.

Jak to działa?

AdSense wyświetla reklamy kontekstowe – to znaczy dopasowane do użytkownika. Google dzięki informacjom, które zbiera o swoich użytkownikach jest w stanie w mniejszym lub większym stopniu przewidzieć, czego użytkownik potrzebuje – i wyświetlić mu odpowiednią reklamę. Dlatego współczynnik kilkalności (CTR – click through rate) jest znacznie wyższy niż w reklamach wyświetlanych losowo.

Kto może zarabiać w ramach tego programu?

Praktycznie rzecz biorąc każdy, kto wykaże minimum inicjatywy. Aby zarabiać w programie oferowanym przez Google, wystarczy posiadać stronę internetową. Według społeczności, powinna ona zawierać przynajmniej 20 artykułów, składających się z przynajmniej 300 – 350 słów.

Inne metody na zwiększanie zysku.

Jest wiele programów które wypróbowałem, jednak z litości dla nich nie będę przytaczał ich nazw. Są na tyle kiepskie, że nie warto się nimi zajmować (O ile działasz na polskim rynku, w niektórych krajach pojawiają się już dość dobrzy konkurenci dla AdSense). Chcę jednak polecić Ci jeden polski program, którym warto się zainteresować. Jest nim ceneo. To świetny sposób, by obok reklam kontekstowych, serwowanych przez AdSense wyświetlać informacje, które nie tylko zwiększą Twoje przychody ze strony, ale także pomogą odwiedzającym. W dużym skrócie – Ceneo to strona, która porównuje ceny z różnych sklepów internetowych. Z kolei program partnerski Ceneo to system, który płaci nam, gdy ktoś z naszego linku wejdzie na stronę Ceneo, a następnie na stronę jednego z proponowanych sklepów. Jeszcze większa pula pieniędzy popłynie do nas, gdy owa osoba zdecyduje się na zakup proponowanego przez nas produktu.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Bardzo ważną informacją, która z pewnością będzie miała wpływ na twoje zarobki jest to, że AdSense dokonuje rozliczeń w systemie PPC – pay per click. Oznacza to, że nie ważne ile ludzi wejdzie na twoją stronę, czy nawet zwróci uwagę na reklamę – liczy się jedynie to, ile osób w nią kliknie, bo właśnie za to, otrzymujesz wynagrodzenie. Dlatego tak ważne jest, by reklamy były umieszczone w odpowiedni sposób, który pozwala na osiągnięcie wysokiego CTR, jednocześnie nie drażniąc użytkowników.

Więcej o odpowiednim ułożeniu reklam i zasadach, jakie wprowadziło google, już w następnym wpisie 🙂